ЦІННІСНІ ОРІЄНТАЦІЇ ТА ВІДНОСИНИ: ОСОБЛИВОСТІ ПРОЯВУ ТА ВЗАЄМОЗВ'ЯЗКУ У ПІДЛІТКОВОМУ ТА МОЛОДІЖНОМУ ВІЦІ
Ключові слова:
ціннісна орієнтація, цінність, ставлення, юність, молодьАнотація
Вивчення ціннісних орієнтацій та поглядів передбачає аналіз наукових підходів і різних теорій у галузі філософії, психології, педагогіки щодо визначень понять: значення, ціннісна орієнтація, установка. Окреслено різні наукові положення щодо інших елементів особистості, структурних компонентів ціннісної орієнтації, процесу їх формування та функціонування.
Мета дослідження: визначити особливості прояву та взаємозв’язку ціннісних орієнтацій та установок у підлітковому та юнацькому віці.
Методологія. Для експериментальної діагностики відносин використовувались такі інструменти: «Ставлення, яке найчастіше приймають» за Фабрісом Лакомбом, та ціннісна орієнтація – методика визначення ціннісних орієнтацій.
Наукова новизна. Отримані дані дозволяють визначити співвідношення відносин та цінностей з точки зору структурного змісту; встановити специфіку прояву та взаємозв’язку між ціннісними відносинами та поглядами зі структурної точки зору їх функціонування, особливості їх проявів та стосунків у сучасних підлітків та юнаків.
Висновки. Дослідження, здійснене з теоретичної та експериментальної перспектив, дозволило: виокремити процес формування цінностей, орієнтований на формування настроїв та зворотне функціонування, прояв поглядів, підпорядкованих системі цінностей особистості; встановити специфіку прояву та співвідношення цінностей та поглядів у сучасних підлітків та юнаків. Злагоджене та структуроване формування світогляду шляхом організації та розвитку поведінки, пізнання, афективної сфери, переконань, а отже, ціннісних формувань суб’єкта, що бере участь в освітньому процесі, забезпечить прогресивну еволюцію розвитку особистості починаючи з підліткового та юнацького віку.