СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНА МОДЕЛЬ ФОРМУВАННЯ КЛЮЧОВИХ І ПРЕДМЕТНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ У МАЙБУТНІХ ВИКЛАДАЧІВ ПРАКТИЧНОГО НАВЧАННЯ В ГАЛУЗІ «ТРАНСПОРТ»
Ключові слова:
компетентність, ключова компетентність, предметна компетентність, галузева компетентність, структурно-функціональна модельАнотація
Мета статті: розробити структурно-функціональну модель компетентнісного підходу до підготовки викладачів практичного навчання в галузі «Транспорт» та обґрунтувати її.
Методологічною основою статті є положення про компетентнісний, особистісноорієнтований підхід до організації навчання і виховання в сучасній школі та закладах вищої освіти.
Наукова новизна: розроблена і обґрунтована структурно-фунціональна модель компетентнісного підходу до підготовки майбутніх викладачів практичного навчання в галузі «Транспорт».
У статті розглядається важлива проблема – створення і обґрунтування структурно-функціональної моделі формування ключових і предметних компетентностей у майбутніх викладачів практичного навчання в галузі «Транспорт». Автори статті зазначають, що початок двадцять першого століття ознаменувався величезними змінами як у виробничій, так і в гуманітарній сфері нашого життя. Вони безумовно впливають на кожного з нас і в цілому на суспільство. У таких умовах особливого значення набуває формування високоосвіченої особистості, з яскраво вираженою індивідуальністю, креативним критичним мисленням, творчим підходом до діяльності, здатністю до пізнавальної самостійності та самореалізації. Відповідно до зазначених змін необхідно переглянути і підходи до навчання і виховання молоді. Саме вона є рушійною силою всіх змін на краще. Тому в основу роботи національної школи покладено прогресивний компетентнісний підхід.
Для його реалізації перш за все необхідно підготувати педагогів, в тому числі викладачів практичного навчання в галузі «Транспорт». Автори статті вважають, що реалізацію компетентнісного підходу, його втілення в навчальний процес, необхідно починати з створення структурно-функціональної моделі. На думку авторів вона дає можливість комплексно осягнути, спланувати, передбачити ті завдання, які треба розв’язати при компетентнісному навчанні.
В основу структурно-функціональної моделі підготовки викладачів практичного навчання в галузі «Транспорт» покладено формування ключових (освітніх) і предметних компетентностей. Автори статті вважають, що освітні компетентності формуються при вивченні всіх навчальних дисциплін передбачених навчальним планом. До них в моделі включені – навчальні, комунікативні, адаптивні, моральні, вольові, громадянські, дослідницькі та валеологічні. Послідовність включення їх в модель не визначає пріоритетність. Всі вони рівнозначно важливі. Предметні, які є основою галузевих компетентностей, формуються в студентів під час вивчення загальнотехнічних і фахових дисциплін.
Посилання
Vovk, O. I. (2013). Komunikatyvno-kohnityvna kompetentnist maibutnikh filolohiv [Communicative and cognitive competence of future philologists]. Cherkasy, Ukraine : vydavets Chebonenko Yu. A.
Yermolenko, S. Ya. (2007). Formuvannia komunikatyvnoi kompetentsii u linhvodydaktytsi [Formation of communicative competence in linguodidactics]. Ukrainska mova i literatura v shkoli – Ukrainian language and literature at school, Issue 3, 42-46.
Kompetentnisnyi pidkhid u suchasnii osviti: svitovyi dosvid ta ukrainski perspektyvy : Biblioteka z osvitnoi polityky [Competence approach in modern education: world experience and Ukrainian perspectives: Library on educational policy] / under the general editorship by Ovcharuk O. V. (2004). Kiev, Ukraine : «K. U. S.».
Khutorskoi, A. V. (2005). Тehnologiya proektirovanie klyuchevyih i predmetnyih kompetentnostey [Technology design of key and subject competencies]. Ynternet – zhurnal «Эidos» – Internet magazine «Eidos». Retrieved from : https://eidos.ru/journal.
Chernikova, L. H., Bukhlanova, N. V. (2003). Analityko-prohnostychnyi suprovid formuvannia samostiinoi kompetentnosti uchniv [Analytical and prognostic supra formulation of self-reliant competence of scientists]. Donetsk, Ukraina : obl UPPO.