ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ: ПРИНЦИПИ, ФОРМИ ТА МЕТОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ
Ключові слова:
здоров’я, освіта, технологія, педагогічна технологія, здоров’язбережувальні технології, методАнотація
Мета: узагальнення наукових підходів щодо використання здоров’язбережувальних технологій, розкриття принципів, форм та методів реалізації.
Методологія: для досягнення мети дослідження та розв’язання поставлених завдань використано теоретичні методи: порівняльний аналіз науково-педагогічної літератури з метою обґрунтування доцільності використання «здоров’язбережувальних технологій»; узагальнення науково-теоретичних джерел для розкриття принципів, методів та форм реалізації здоров’язбережувальних технологій.
Наукова новизна: розкрито погляди науковців щодо основних принципів, форм та методів, які забезпечують єдність і системність реалізації здоров’язбережувальних технологій.
Висновки. Незважаючи на значну кількість класифікацій здоров’язбережувальних технологій та різнобічність їх трактувань, можна стверджувати, що вони є сукупністю принципів, методів і прийомів педагогічної роботи, які, доповнюючи традиційні технології навчання й виховання, мають ознаки здоров’язбереження.
До принципів, що забезпечують реалізацію здоров’язбережувальних технологій належать принцип задоволення потреби людини у здоров’ї, свідомості і активності, науковості і доступності знань про здоров’язбереження, урахування індивідуальних особливостей дитини, обліку поточного стану організму, комплексності оздоровчих та здоров’язбережувальних засобів і заходів; системності і наскрізності; обов’язкової постійності, неперервності та практичної цілеспрямованості, культуровідповідності.
Для досягнення мети здоров’язбережувальних освітніх технологій застосовують такі групи засобів та форми фізичного виховання: рухової спрямованості (фізичні вправи, фізкультхвилинки, динамічні перерви, лікувальна фізкультура, рухливі ігри тощо); оздоровчі сили природи (сонячні та повітряні ванни, водні процедури, фітотерапія, інгаляція, вітамінотерапія тощо); гігієнічні (виконання санітарно-гігієнічних вимог; особиста та загальна гігієна, дотримання режиму дня та режиму рухової активності, режиму харчування та сну тощо).
Реалізовувати здоров’язбережувальні освітні технології дозволяють специфічні (притаманні тільки процесові здоров’язбережувальної педагогіки) та загальнопедагогічні (застосовуються в усіх випадках навчання та виховання) методи та прийоми: профілактично-захисні (особиста гігієна та гігієна навчання); компенсанторно-нейтралізуючі (фізкульхвилинки, оздоровча, пальчикова, дихальна, корегувальна гімнастики, масаж, психогімнастика та ін.); стимулюючі (елементи загартування, фізичні навантаження, прийоми психотерапії та фітотерапії); інформаційно-навчальні (наочні матеріали).