ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ СХЕМАТИЗАЦІЇ В ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ АВТОСПРАВИ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.232427Ключові слова:
метод схематизації, навчання автосправи, етапи розв’язання технічних і технологічних завдань, схематична модельАнотація
Мета роботи полягає у висвітленні та узагальненні особливостей використання методу схематизації під час навчання автосправи. Даний метод розглядається як засіб розвитку мислення й технічних здібностей учнів закладів професійно-технічної освіти.
Методологія. Вивчення, аналіз наукових та методичних праць вітчизняних і зарубіжних вчених з педагогіки, теорії та методики професійно-теоретичної підготовки кваліфікованих робітників, а також авторські дослідження з урахуванням досвіду використання методу схематизації в навчанні автосправи майбутніх кваліфікованих робітників.
Наукова новизна. Запропоновано схематичну модель навчання учнів вирішенню технічних і технологічних завдань. Методичні підходи, розроблені в процесі дослідження, можуть бути використані у процесі навчання автосправи в закладах професійно-технічної освіти.
Висновки. На необхідності формування в учнів навичок складання моделей, схем, рисунків наголошується в державних освітніх стандартах професійно-технічної освіти. В переважній більшості випадків побудова та використання схем, як операція взаємозв’язку теоретичної та практичної підготовки у системі професійно-технічної освіти, відіграє другорядну роль і, зазвичай, використовується як допоміжний прийом для полегшення запам’ятовування структурованого матеріалу або як елемент конспектування, а не в якості методики або технології розвитку технічного мислення. У сфері професійної підготовки кваліфікованих робітників з автосправи використання зазначеної теорії буде ефективним стосовно професійно-теоретичних та інших предметів або модулів програм професійно-технічної освіти, у тому числі спрямованих на дослідницьку та проєктну діяльність учнів.
Використання схематичного моделювання в освітньому процесі закладів професійно-технічної освіти сприятиме не лише засвоєнню алгоритму вирішення технічних і технологічних завдань, адаптації та відтворенню запропонованої моделі в реальних умовах для виконання різних практичних завдань, а й оцінюванню раціональності прийнятих рішень. Такий методичний підхід, загалом, сприятиме більш ефективному навчанню учнів вирішенню технічних і технологічних завдань та закріпленню знань учнів.
Описаний у роботі метод, на думку авторів, можна також успішно використовувати під час вивчення інших навчальних предметів, які стосуються технологічної підготовки кваліфікованих робітників.