ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОНЦЕПТ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.232428Ключові слова:
педагогічні технології, майбутні вчителі, заклади вищої освіти, професійна компетентність, професійна підготовкаАнотація
Мета дослідження – схарактеризувати місце і роль сучасних педагогічних технологій у формуванні професійної компетентності майбутніх учителів.
Методологія. У процесі наукового пошуку використано комплекс різних методів, які забезпечили вірогідність і об'єктивність дослідження, зокрема: аналіз нормативно-правової бази й наукової літератури – з метою визначення стану розробленості проблеми й перспектив її дослідження; зіставлення – для порівняння поглядів різних учених на проблему технологізації освітнього процесу в закладах вищої освіти; індукції та дедукції, систематизації й узагальнення – для формулювання висновків і рекомендацій. Дослідження здійснене на основі поєднання положень низки методологічних підходів, зокрема: компетентнісного (для визначення ролі педагогічних технологій у формуванні
професійної компетентності майбутніх учителів), діяльнісного (залучення здобувачів освіти до активної навчальної діяльності в процесі реалізації різних педагогічних технологій), особистісно орієнтованого (для врахування індивідуальних особливостей здобувачів вищої освіти під час навчальної діяльності в межах певної педагогічної технології) – які застосовані на засадах взаємодоповнюваності і відповідності меті дослідження.
Наукова новизна. У дослідженні систематизовано й узагальнено думки науковців щодо місця й ролі педагогічних технологій в освітньому процесі, обґрунтовано доцільність їх застосування в професійній підготовці майбутніх учителів.
Висновки. У процесі дослідження з’ясовано, що широке впровадження педагогічних технологій в освітній процес закладів середньої і вищої освіти дає підстави стверджувати про технологізацію навчання, основними ознаками якої є концептуальність; діагностичність і прогностичність результатів навчання; економічність; операційність; алгоритмізованість, проєктованість, цілісність навчальної діяльності; керованість, варіативність і гнучкість освітнього процесу; заданість і гарантованість ефективних результатів за оптимальних витрат для досягнення певного стандарту навчання; відтворюваність технологічного процесу. Схарактеризовано педагогічні технології, ефективність застосування яких у процесі професійної підготовки майбутніх учителів доведена науковими дослідженнями й досвідом практичної діяльності, зокрема: проєктна технологія, технологія переверненого навчання, технологія розвитку критичного мислення, інформаційно-комунікаційні технології. Обґрунтовано, що застосування педагогічних технологій у професійній підготовці майбутніх учителів сприяє налагодженню взаємозв’язків між теорією і практикою, активізації навчальної діяльності студентів, оптимізації часових затрат, а в результаті ефективному формуванню професійної компетентності.