КОМПЕТЕНТНІСНИЙ АСПЕКТ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ІЗ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242724Ключові слова:
компететнісний підхід, методика навчання української мови, практичні заняття, професійна підготовка вчителя - філологаАнотація
У статті проаналізовано впровадження в освітній процес ЗВО активних форм навчання, оновленого методичного інструментарію практичних занять із методики навчання української мови.
Методологія. У науковій розвідці застосовано комплекс методів дослідження: теоретичних – аналіз лінгвістичної, психологічної, педагогічної літератури з проблеми дослідження; синтез й узагальнення, порівняння; опрацювання позитивного досвіду роботи викладачів ЗВО, визначення поняттєвого апарату дослідження; емпіричних – спостереження й аналіз педагогічних явищ і процесів, колективні та індивідуальні бесіди з метою виявлення основних суперечностей та недоліків у змісті, структурі практичних занять із методики навчання української мови в аспекті компетентнісного підходу.
Метою статті є розкриття суті, змісту, функційних можливостей, компетентнісного вектору практичних занять із методики навчання української мови в ході підготовки майбутнього філолога.
Наукова новизна. Акцентовано, що практичний аспект вивчення методики навчання української мови має ґрунтуватися на створені умов для дієвости науково-теоретичних та операційних знань, здобутих у процесі самостійної підготовки до занять і надання цим знанням гнучкого, діяльнісного характеру, адже освітній процес – це не просто передання знань, а спілкування, комунікація, сучасні методи навчання/викладання та виховання. Ефективність підготовки майбутнього вчителя-філолога в цьому напрямі може бути дієвою за умови компетентнісно зорієнтованого аспекту вправ і завдань.
Усе це сприяє формуванню педагогічних умінь, забезпечує успішність основних компонентів професійної діяльности, спрямовує їх на розвиток здібностей майбутнього педагога (конструктивних, прогностичних, організаторських, комунікативних, перцептивних, сугестивних, аналітичних тощо) на основі компетентнісного підходу.
Розглянуто компетентнісний підхід, який переорієнтовує освіту з процесу навчання на його результат, спрямовує увагу викладачів на організацію освітнього процесу з урахуванням потреб навчальних досягнень освітян, забезпечує їхню спроможність відповідати реальним запитам професійного ринку, а також загартовує для швидкої безболісної адаптації в майбутній професії та соціальній структурі.
Теоретико-методологічну основу дослідження складають класичні та сучасні надбання світової й вітчизняної лінгводидактики, психології, діяльнісна теорія навчання та розвитку особистости.
Висновки. Уважаємо, що ефективний розвиток пізнавальної діяльности здобувачів освіти, формування здобувача вищої освіти як суб’єкта майбутньої професійної діяльности відбудеться за умови створення в процесі навчання відповідного мікросередовища, яке б сприяло реалізації пізнавального та творчого потенціалу фахівця в контексті компетентнісної парадигми.