ЯКІСТЬ ВИКОНАННЯ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ЗА КІЛЬКІСНОЮ ОЦІНКОЮ РЕКУПЕРОВАНОЇ МЕХАНІЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

Автор(и)

  • Олександр Архипов Доктор педагогічних наук, професор, Український державний університет імені Миколи Драгоманова https://orcid.org/0000-0002-8439-5833
  • Юлія Носко Доктор педагогічних наук, професор, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0003-1077-8206
  • Олександр Коваль Кандидат педагогічних наук, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій https://orcid.org/0000-0003-4522-7092

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242501

Ключові слова:

фізичні вправи, механічна робота, механічна рекуперація енергії, механічна енергія, коефіцієнт рекуперації

Анотація

В ході фізичних вправ людина виконує механічну роботу, яка витрачається на зміну механічної енергії тіла або його частин, тобто, роботу з переміщенням. 

Мета – знайти роботу руху, яка наразі не до кінця вирішена. З'ясувати, в якій мірі рух здійснюється за рахунок існуючої в системі механічної енергії, а в якій – за рахунок енергії скорочення м'язів, можна тільки експериментальним шляхом із залученням ідей і методів теоретичної механіки і сучасних комп'ютерних технологій.

Методи. Для визначення механічної роботи та енергії під час переміщення запропоновано наступний алгоритм: здійснити площинну відеофіксацію фізичної вправи, що вивчається; побудувати біокінематичну схему положень досліджуваного тіла під час виконання даної вправи щодо зовнішньої системи координат, визначити її масштаб і скласти таблицю.

Методологія. Використана Система APAS, оцифровування і аналіз здійснювалися за методикою Augulo R.V., Dapena J. та проф. Аріеля [1, 5, 6. 7].

Наукова новизна. До проблеми економізації спортивної техніки належить раціональне використання енергії та енергозбереження. Якщо у різних спортсменів при виконанні одного і того ж рухового завдання виміряти енерговитрати, то їх величини можуть виявитися різко різними: одна і та ж робота буде для різних спортсменів пов’язана з неоднаковою витратою енергії.

Результати дослідження. Ефективність руху має значення, в залежності від того, що ми вивчаємо: спорт високих досягнень чи оздоровче тренування, де ефективність руху набуває інше значення в відновленні і фізичній реабілітації. Людина, яка ефективно рухається, найбільше зберігає та повторно використовує всю механічну енергію в кожен момент часу – відновлення. Коефіцієнт відновлення може варіюватися від 0 до 1. Якщо коефіцієнт дорівнює 0, це означає, що теоретична робота приблизно дорівнює фактичній роботі (тобто в системі не накопичується енергія). Якщо коефіцієнт дорівнює ≈ 1, це означає, що відбувається пофазний перехід, енергія зберігається і використовується повторно, тобто відбувається відновлення. Фізичний сенс збереження повної механічної енергії полягає в наявності переходу одного виду енергії в інший. Сенс поняття «перехід» полягає в пофазній зміні кінетичної і потенціальної енергій. Ефективність руху полягає в повному використанні всього запасу механічної енергії для досягнення високих спортивних результатів. В оздоровчих тренуваннях концепція ефективного руху протилежна: швидкість відновлення повинна бути високою. Тобто для людей, які піклуються про своє здоров'я, необхідно виконувати рухи таким чином, щоб відбувалося одужання (механічна енергія накопичувалася і використовувалася повторно).

Downloads

Опубліковано

07.11.2024

Номер

Розділ

БІОМЕХАНІЧНІ, ПЕДАГОГІЧНІ, МЕДИКО-БІОЛОГІЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА СПОРТУ