ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МОДЕЛЬНОЇ НАВЧАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Автор(и)

  • Альона Вітченко Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, психології та методики фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0003-0318-4880
  • Олена Воєділова Кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки, психології та методики фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0003-0771-8325
  • Людмила Лисенко Кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки, психології та методики фізичного виховання Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0002-3629-3840

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242503

Ключові слова:

здоров’я, НУШ, фізична культура, модельна навчальна програма

Анотація

У статті проаналізовано особливості впровадження модельної навчальної програми з фізичної культури в закладах загальної середньої освіти м. Чернігова та наведено статистичні дані, щодо найпопулярніших видів фізкультурно-спортивної діяльності, які впроваджуються в урок фізичної культури в 5-9 класах.

Мета статті – визначити особливості впровадження модельної навчальної програми з фізичної культури в освітній процес закладів загальної середньої освіти м. Чернігова.

Методологія дослідження базується на загальних принципах наукового пошуку, сучасних положеннях педагогічної науки. Для вирішення поставленої мети нами було використані такі методи дослідження: теоретичні (аналіз та узагальнення психолого-педагогічних джерел, нормативних документів, які окреслюють особливості впровадження концепції НУШ в ЗЗСО); емпіричні (проведено анкетування вчителів фізичної культури ЗЗСО м. Чернігова, щодо особливостей впровадження модельної навчальної програми в освітні процес з фізичної культури); методи математичної статистики.

Наукова новизна, полягає у визначенні особливостей впровадження модельної навчальної програми з фізичної культури в освітній процес закладів загальної середньої освіти м. Чернігова, у визначенні регіональних особливостей добору варіативних модулів.

Висновки. Аналіз і узагальнення нормативних документів, які окреслюють особливості впровадження концепції НУШ в ЗЗСО дозволив визначити стратегії та подальші перспектив розвитку освітньої галузі «Фізична культура».

Результати проведеного анкетування вказують на позитивне сприйняття вчителями фізичної культури м. Чернігова реформ НУШ. Виявлено, що частіше в освітній процес з фізичного виховання дітей середнього шкільного віку впроваджуються наступні варіативні модулі: 65% ігрові види спорту (баскетбол, волейбол, футбол), гімнастика, легка атлетика, рухливі ігри та інноваційні види фізкультурно-спортивної діяльності – бадмінтон, доджбол, корфбол та Cool Games. Близько 20-40 % вчителів фізичної культури впроваджують в

освітній процес настільний теніс, панна (вуличний футбол) та регбі (регбі-5). Рідко (1-3 % опитаних вчителів) впроваджують в освітній процес з фізичної культури наступні варіа­тивні модулі: акробатичний рок-н-рол, бейсбол, велоспорт, рукопашний бій, спортивно-настільні ігри та хокей на траві. Варіативні модулі, які не впроваджуються в освітній процес з фізичної культури в 5-9 класах ЗЗСО м. Чернігова: найчастіше це різноманітні види бойових мистецтв (бойовий хортинг, дзюдо, рукопашний бій, самбо, сумо, ушу, хортинг) та модулі, які потребують спеціального обладнання (біатлон, лижна підготовка, плавання, скелелазіння, слалом, фехтування тощо).

Отримані результати дозволяють визначити перспективи урізноманітнення фізкультурно-оздоровчої діяльності в ЗЗСО.

Downloads

Опубліковано

07.11.2024

Номер

Розділ

БІОМЕХАНІЧНІ, ПЕДАГОГІЧНІ, МЕДИКО-БІОЛОГІЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА СПОРТУ