НАВЧАННЯ ІСТОРІЇ ЄС У СТАРШІЙ ШКОЛІ

Автор(и)

  • Олена Гринь Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, археології та краєзнавства, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0001-8307-8070

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242805

Ключові слова:

історія ЄС, методика навчання історії, навчання історії у старшій школі, дослідницька діяльність, інтерактивні методи

Анотація

Мета дослідження – проаналізувати особливості навчання історії Європейського Союзу у старшій школі.

Методологія дослідження ґрунтувалася на основі діяльнісного, компетентісного та особистісно орієнтованого підходів до навчання історії. Використано загальнонаукові методи аналізу та синтезу, узагальнення та порівняння для комплексного дослідження нормативно-правових документів і науково-педагогічної літератури; для вивчення окремих прикладів освітніх ініціатив, які є ефективними при навчанні історії ЄС, залучено метод кейс-стаді.

Наукова новизна. Проблема навчання історії Європейського Союзу у старшій школі дістала поглибленого вивчення. Уперше узагальнено особисті практики навчання історії ЄС у 10-11 класах на уроках, а також у позаурочній та позашкільній діяльності (з досвіду роботи в Чернігівському обласному науковому ліцеї та співпраці з ОКПНЗ «Чернігівська МАН учнівської молоді»). Схарактеризовано дослідницькі та інтерактивні методи навчання, які є ефективними при навчанні історії Європейського Союзу та європейського вибору України.

Висновки. У процесі дослідження обґрунтовано, що навчання історії ЄС у старшій школі може відбуватися як в межах освітніх компонентів «Всесвітня історія» та «Історія України», так і під час позаурочної та позашкільної діяльності. З огляду на актуальність євроінтеграційної проблематики та психолого-вікові особливості здобувачів освіти старшої школи доцільно використовувати інтерактивні, дослідницькі, особистісно орієнтовані методи навчання та методичні прийоми, спрямовані на розвиток творчого і критичного мислення. Такий підхід сприятиме формуванню загальних та предметних компетентностей. Подальші перспективи дослідження пов’язані з розробкою даної проблематики в межах інтегрованого курсу.

Downloads

Опубліковано

09.01.2025

Номер

Розділ

РОЗВИТОК ОСВІТИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНОГО ПОСТУПУ УКРАЇНИ