ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ В КУРСІ «ДИЗАЙН І ТЕХНОЛОГІЇ» В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ
Ключові слова:
інтерактивні технології, інтерактивне навчання, початкова школа, робота в парах, робота в групахАнотація
У статті висвітлюються особливості використання інтерактивних технологій навчання (робота в парах та робота в групах) у курсі «Дизайн і технології» в початковій школі та обґрунтовується доцільність їх застосування.
Мета статті – виявлення особливостей використання інтерактивних технологій у освітньому процесі початкової школи та розкриття специфіки їх застосування в курсі «Дизайн і технології».
Методологія. Методологічну основу дослідження становлять: загально-філософські положення про визначальну роль трудової діяльності в розвитку суспільства й особистості, провідні теорії, ідеї, принципи дидактики й методики технологічного навчання; концептуальні ідеї професійної педагогічної підготовки фахівця; положення психології та педагогіки щодо гуманістичного спрямування освіти; ідеї компетентнісно-орієнтованого підходу до аналізу педагогічних явищ та процесів; використання загальнонаукових методів: аналіз, узагальнення, систематизація, опис.
Наукова новизна полягає у тому, що подальшого розвитку набули знання про особливості та перспективи використання інтерактивних технологій навчання в курсі «Дизайн і технології» з огляду на сучасні освітні тенденції.
Висновки. Курс «Дизайн і технології» має великі потенційні можливості для застосування інтерактивних технологій, тому що в ньому використовуються різноманітні види пізнавальної та предметно-перетворювальної діяльності з опорою на життєвий досвід учнів. При їх використанні у роботі з молодшими школярами необхідно дотри-муватися загальнодидактичних принципів доступності, послідовності, активності й самостійності, розвиваючого і виховного характеру навчання. Ефективність викорис-тання інноваційних технологій навчання значною мірою залежить від психологічної готовності вчителя до такої роботи, що передбачає, насамперед, зміну існуючих стереотипів і формування нового педагогічного мислення, орієнтація на основні положення концепції Нової української школи, зокрема на новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, потрібних для успішної реалізації в суспільстві.
Посилання
Kotelyanets, N. (2006). Proektno-tekhnolohichna diyalnist molodshykh shkolyariv [Design and technological activity of pupils]. Trudova pidhotovka v zakladakh osvity Ukrayiny – Work training in educational institutions of Ukraine, 1, 12–14.
Linnikova, L. V. (2014). Trudove navchannya [labour training]. Kharkiv, Ukraine : Vyd. hrupa Osnova.
Pometun, O. I., and Pyrozhenko, L. V. (2004). Suchasnyy urok. Interaktyvni tekhnolohiyi navchannya: naukovo metodychnyy posibnyk [Modern lesson. Interactive learning technologies: scientific and methodical manuai]. Kyiv, Ukraine : A.S.K.
Onopriyenko, O., and Kondratiuk O. (2007). Proiekty v pochatkovii shkoli: tematyka ta rozrobky zaniat [Projects in elementary school: topics and class development]. Kyiv, Ukraine : Shk. Svit.
Syrotenko, H. O. (2004) Suchasnyy urok: interaktyvni tekhnolohiyi navchannya [Modern lesson: interactive learning technologies]. Kharkiv, Ukraine : Vyd. hrupa Osnova.
Typovi osvitni prohramy dlya 1-2 klasiv NUSH [Typical educational programs for 1-2 class New Ukrainian school]. Retrived from: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-pochatkovoyi-shkoli.