ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ ФАХІВЦЯ В КОНТЕКСТІ ЗАПРОВАДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНО-СПРЯМОВАНОЇ ОСВІТИ (ІЗ ТВОРЧОГО ДОРОБКУ А. С. МАКАРЕНКА)

Автор(и)

  • Марина Волікова Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціально-гуманітарних наук Державного університету економіки і технологій https://orcid.org/0000-0002-3182-7639

Ключові слова:

інновація, педагог, педагогічна майстерність, вимоги до викладача, освіта

Анотація

У статті розглянуто педагогічні ідеї та погляди А. С. Макаренка в контексті сучасних інноваційно-освітніх реалій. З’ясовано, наскільки думки А. С. Макаренка про педагогічну майстерність є актуальними на сьогодні. Доведено, що А. С. Макаренко лишив чимало слушних ідей та порад щодо педагогічно-виховної роботи, особистості вчителя та його підготовки до занять, які по праву вважаються основоположними в теорії педагогічної майстерності. Автором наголошено на позитивному досвіді вітчизняної педагогічної думки, який потребує подальшого вивчення та примноження.

Мета роботи. Актуалізація ідей та поглядів А. С. Макаренка щодо педагогічної майстерності фахівця в контексті запровадження інноваційно-спрямованої освіти.

Методологія. Методологічну основу статті становлять загальнонаукові методи, зокрема такі як: аналіз, синтез, зіставлення та узагальнення; вони дозволили вивчити та згрупувати матеріал дослідження, дослідити ідеї та погляди А. С. Макаренка, щодо змістовного трактування понять «педагогічна майстерність» та «педагогічна техніка», забезпечили можливість формулювання висновків; Використання конкретно-наукових методів сприяло опрацюванню нормативних, наукових, навчально-методичних та інших літературних джерел; проблемно-хронологічний метод допоміг визначити ступінь дослідження проблеми.

Наукова новизна. Професія викладача на сьогодні вимагає всебічних знань та вмінь, сумлінне ставлення до свої справи, творчість, креативність, уміння працювати зі студентською молоддю. Викладач ХХІ століття має не тільки зацікавити та формувати пізнавальний інтерес протягом всього освітнього періоду, а й сприяти отриманню якісно нових знань і практично значущих результатів, які допоможуть опанувати обрану професію. Сучасні здобувачі освіти теж відрізняються від минулих поколінь їх усе більше цікавлять нові педагогічні та інформаційні технології, нестандартні форми проведення лекційних занять, цікаві наукові івенти та тренінги. У цьому розумінні педагогічна спадщина А. С. Макаренка, залишена у вигляді літературних творів, лекцій, стенограм може надати практичну допомогу викладачу-початківцю в пізнанні певних питань конкретного життєвого рівня.

Висновки. І в ХХІ столітті за визначеними макаренівськими критеріями та показниками можна вимірювати професіоналізм й авторитет сучасного педагога. Наведені у статті аргументи підтверджують можливість широкого спектра використання педагогічного доробку А. С. Макаренка у підготовці висококваліфікованих фахівців, а відтак професіоналів своєї справи.

Downloads

Опубліковано

25.12.2023