ЧУТТЄВИЙ ДОСВІД В КОНТЕКСТІ АРТ-ТЕРАПЕВТИЧНИХ ПРАКТИК У РОБОТІ З УЧНЯМИ
Ключові слова:
арт-терапевтичні практики, чуттєвий досвід, художнє мислення, фотозображення як «дзеркало пам’яті»Анотація
У статті проаналізовано значення чуттєвого досвіду, зокрема зосереджено увагу на важливості арт-терапевтичних практик у роботі з учнями. Досліджено погляди на питання самоідентифікації у фотографічних зображеннях як формі соціалізації особистості, де фотографія може виступати своєрідним психологічним портретом. Подальших наукових досліджень набуває питання фототерапії як терапевтичної комунікації, адже відображення себе та навколишньої дійсності через малюнки, картини та фотозображення — це яскрава форма комунікації. Вплив візуальної інформації (картин, фотозображень) на психіку людини мало досліджений, тому подальших наукових розвідок набуває саме це питання.
Мета роботи – проаналізувати вплив мистецтва та арт-терапевтичних практик на організм людини, зокрема можливості арт-терапії у роботі з учнями. Дослідити окремі аспекти творчого потенціалу можливостей людини. Зокрема закцентувати увагу на художньому мисленні, творчій інтуїції, чуттєвому досвіді співпереживання через артоб’єкти, окреслити важливість розуміння сприйняття навколишньої дійсності за допомогою арт-терапевтичниго досвіду.
Методологічною основою дослідження є положення теорії пізнання; культурологічний підхід до розгляду мистецтва та арт-терапевтичних практик у роботі з учнями.
Наукова новизна полягає в тому, що вперше досліджується вплив візуальних стимулів на актуалізацію чуттєвого досвіду, що являє собою підґрунтя синестезії та естетичного катарсису, пов’язаного з метанойєю як ціннісною трансформацією свідомості. Вперше в наукових студіях мистецтво розглядається на прикладі арт-терапевтичного досвіду, що дає змогу глибоко проаналізувати питання арт-терапевтичних практик в роботі з неповносправними учнями.
Висновки. Арт-терапія є дієвим інструментом у роботі з неповносправнисми учнями, у роботі з родиною та роботі зі шкільним колективом. Комплексне вирішення питань арт-терапевтичних практик має великі перспективи розвитку. Використання арттерапії в навчальному процесі потребує подальших наукових розвідок.