ВПЛИВ СОЦІАЛЬНОГО ТА ЕМОЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТІВ НА СТАНОВЛЕННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ УСПІШНОСТІ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА
Ключові слова:
професійна успішність вчителя музичного мистецтва, соціальний інтелект, емоційний інтелект, емоційна компетентність, педагогічна діяльністьАнотація
Постановка проблеми. Обставини організації освітнього процесу за умов війни,вимагають від вчителя підвищеної уваги до емоційного компоненту навчання, створення умов емоційної стабільності та безпечності. Особливої ваги у цьому набувають соціальний та емоційний інтелекти вчителя, які визначають адекватне розуміння суб’єктом інших людей та ефективність міжособистісної взаємодії, суттєво впливають на педагогічну діяльність та професійну успішність.
Методологія. У науковій розвідці використано теоретичні (опис, узагальнення, порівняння) та емпіричні (вивчення продуктів діяльності і документів, контент-аналіз, тестування) методи дослідження.
Мета статті – проаналізувати сутність та структурні компоненти соціального та емоційного інтелектів та їхній вплив на становлення професійної успішності вчителя музичного мистецтва.
Наукова новизна. У статті проаналізовано сутність та структуру соціального і емоційного інтелектів крізь призму професійної діяльності вчителя музичного мистецтва та доведено, що соціальний та емоційний інтелекти є засадничими чинниками становлення його професійної успішності. Визначено, що основні аспекти та функції зазначених видів інтелекту перетинаються із критеріями та показниками педагогічної діяльності, функціями вчителя. Проведене дослідження рівнів емоційного інтелекту майбутніх учителів у рамках проекту «Мистецтво має силу: практики емоційного наснаження майбутніх учителів в умовах війни» показало, що переважна більшість студентів (93%) мають середній та низький рівень сформованості емоційного інтелекту, потребують емоційної підтримки та розвитку емоційної та соціальної компетентностей, що забезпечить стресостійкість та здатність до адаптації у стресогенних умовах.
Висновки. Сформованість соціального та емоційного інтелектів суттєво впливає на показники ефективності педагогічних дій, надає ресурси для стерсостійкості та адаптивності, сприяє налагодженню позитивної суб’єкт-суб’єктної взаємодії, активізує рефлексивний та проективний компоненти діяльності вчителя музичного мистецтва, врівноважує зовнішні та внутрішні чинники успішності.
Посилання
Rudenko S.V. (2008) Sotsialnyi intelekt yak chynnyk profesiinoi uspishnosti vchytelia. [Social intelligence as a factor of teacher's professional success]. Avtoreferat kandydata psykholohichnykh nauk za spetsialnistiu 19.00.01. Kyiv, Ukraine Instytuti psykholohii im. H.S.Kostiuka APN Ukrainy.
Ivashkevych E.Z. (2018) Psykholohiia sotsialnoho intelektu pedahoha. [Psychology of social intelligence of the teacher]. Dysertatsiia na zdobuttia naukovoho stupenia doktora psykholohichnykh nauk za spetsialnistiu 19.00.01 «Zahalna psykholohiia, istoriia psykholohii». Kyiv, Ukraine. Instytut psykholohii imeni H.S. Kostiuka NAPN Ukrainy.
Skoryk T. V. (2021) Teoriia i praktyka profesiinoi uspishnosti maibutnih ychyteliv u zakladakh vyshchoi osvity Ukrainy (druha polovyna ХХ – pochatok ХХI stolittia): [Development of future teachers’ professional success at institutions of higher education of Ukraine (the second half of the XX – beginning of the XXI century)] monohrafiia. Cherkasy : Vydavets Chabanenko Yu. A, Ukraine.
Houlman D. (2019) Emotsiinyi intelekt. [Emotional intelligence]. Per. z anhl. S. L. Humetskoi. Kharkiv, Ukraine.