АНАЛІЗ ЗМАГАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОВІДНИХ БОРЦІВ ВІЛЬНОГО СТИЛЮ
Ключові слова:
борці, вільного стилю, змагальна, діяльність, техніко-тактична підготовленість, технічні дії, стійка, партерАнотація
Мета дослідження. Аналіз техніко-тактичної підготовленості півфіналістів і фіналістів чемпіонатів світу та України з вільної боротьби.
Методологія. Методологія досліджуваного питання базується на ряді теоретичних і практичних методів дослідження, а саме : аналізі й узагальненні теоретичних джерел, педагогічних спостереженнях, аналізі відеоматеріалів змагальних поєдинків, методах математичної статистики.
Наукова новизна дослідження. Після останніх змін у правилах змагань вперше проведено порівняльний аналіз показників змагальної діяльності провідних борців світу та України; визначені рейтингові значення найбільш ефективних технічних дій кращих борці світу та України у боротьбі в стійці та партері.
Висновки. Аналіз показників техніко-тактичної майстерності півфіналістів і фіналістів чемпіонатів світу та України у стійці показав, що переможці у більшості сутичок ведуть активнішу боротьбу, ніж опоненти, нав’язуючи свою манеру ведення поєдинку. Переможці більш активні в діях у першому періоді, а переможені – у другому. Поєдинки світової першості більш напружені, відрізняються вищою конкуренцією суперників. Реалізаційна ефективність техніко-тактичних дій учасників чемпіонату світу вища. Побудовано рейтинг виконання прийомів у стійці: 1) проходи в одну ногу; 2) витиснення суперника за килим; 3) переводи в партер без захоплень ніг суперника; 4) проходи в дві ноги; 5) кидки, оцінені в 4 бали. За показниками, більш активними і результативними були учасники чемпіонату України (р<0,05). За реалізаційною ефективністю кращими виявились провідні світові борці (р<0,05). Визначено світовий рейтинг ефективності технічних дії у партері: 1) переворот накатом; 2) переворот зі схрещеним захопленням ніг; 3) інші перевороти; 4) виходи угору з положення нижнього. На чемпіонаті України: 3) виходи угору; 4) інші перевороти. На світовому чемпіонаті борці володіють більш різноманітною технікою боротьби в партері.