СТРАТЕГІЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА СУПРОВОДУ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ-ФІЛОЛОГІВ

Автор(и)

  • Олена Тютюнник Кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри іноземної філології та освітніх технологій, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0003-1233-3577

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242707

Ключові слова:

здобувачі вищої освіти, майбутні учителі - філологи, науково - дослідницька діяльність, стратегія, професійна підготовка, студенти - філологи

Анотація

Мета статті – схарактеризувати стратегію організації та супроводу науково-дослідницької діяльності майбутніх учителів-філологів у процесі їхньої професійної підготовки в закладі вищої освіти.

Методологія. Для досягнення поставленої мети було застосовано низку методів, зокрема: аналіз наукової літератури з проблем організації науково-дослідницької роботи студентів; порівняльно-зіставний – для з’ясування наукової позиції вчених щодо порушеної проблеми; систематизації й узагальнення – для формулювання висновків; спостереження за освітнім процесом у закладах вищої освіти загалом і за процесом організації науково-дослідницької діяльності студентів-філологів зокрема, опитування студентів і викладачів для з’ясування труднощів у плануванні й здійсненні науково-дослідницької діяльності майбутніх учителів-філологів.

Наукове дослідження ґрунтується на положеннях таких методологічних підходів: особистісно орієнтованого, що передбачає врахування особливостей кожного здобувача вищої освіти (його темпераменту, рівня освітніх досягнень, попереднього досвіду науково-дослідницької роботи) в процесі його залучення до наукової діяльності; компетентнісного для врахування загальних і фахових компетентностей, зафіксованих в освітньо-професійній програмі підготовки майбутніх учителів-філологів на відповідному освітньому ступені; аксіологічного для формування ціннісно-світоглядної сфери майбутніх учителів-філологів у процесі науково-дослідницької діяльності.

Наукова новизна. У статті схарактеризовано стратегію організації та супроводу науково-дослідницької діяльності майбутніх учителів-філологів у процесі їхньої професійної підготовки в закладі вищої освіти.

Висновки. Обґрунтовано, що організація та супровід науково-дослідницької діяльності майбутніх учителів-філологів передбачає формування в здобувачів відповідної настанови, вибір власної траєкторії науково-дослідницької діяльності, удосконалення й розвитку, культури життя особистості, її самореалізації та життєтворчості. Це свідчить про стратегіальний характер науково-дослідницької роботи студентів, що, своєю чергою, зумовлює необхідність розроблення відповідної стратегії організації й супроводу студентських наукових досліджень. Обґрунтовано, що стратегіальний характер науково-дослідницької роботи студентів репрезентований через такі риси, як концептуальність, цілеспрямованість, ротаційність, циклічність та поетапність, інтегративність та дискретність,  реверсивність, оперативність, комбінаторність, селективність, інгресивність, кореляційність, егресивність, емерджентність, обмеженість, адаптивність, мотивованість. Доведено, що організація науково-дослідницької роботи майбутніх учителів-філологів під час їхньої професійної підготовки передбачає системну й послідовну роботу за певними напрямами.

Downloads

Опубліковано

16.09.2024

Номер

Розділ

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ВИЩОЇ ОСВІТИ ТА ПЕДАГОГІЧНОЇ НАУКИ