РОЛЬ ДОКУМЕНТНОЇ КОМУНІКАЦІЇ В НАЛАГОДЖЕННІ ПРОФЕСІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242708Ключові слова:
здобувачі вищої освіти, документна комунікація, загальне і спеціальне діловодство, професійна компетентність, майбутні фахівцівАнотація
Мета дослідження полягає у визначенні ролі документної комунікації у налагодженні професійної взаємодії майбутніх фахівців Державної кримінально-виконавчої служби й обґрунтуванні ефективних методів навчання для формування вмінь і навичок роботи у сфері документної комунікації.
Методологія. У процесі дослідження використано різноманітні методи, зокрема: аналіз наукової літератури з проблеми дослідження – з метою визначення стану розробленості питання й окреслення перспектив його дослідження; зіставлення – для порівняння поглядів різних учених на досліджувану проблему; індукції та дедукції, систематизації й узагальнення – для формулювання висновків. Окрім того, було здійснене спостереження за освітнім процесом під час викладання навчальної дисципліни «Загальне та спеціальне діловодство» у межах професійної підготовки майбутніх фахівців Державної кримінально-виконавчої служби; проведені бесіди зі здобувачами вищої освіти, проаналізовані виконувані ними навчальні завдання для визначення ефективних методів і прийомів для формування вмінь і навичок роботи у сфері документної комунікації.
Дослідження здійснене на основі поєднання положень низки методологічних підходів, зокрема: компетентнісного (для визначення особливостей формування професійної компетентності майбутніх фахівців у процесі викладання навчальної дисципліни «Загальне та спеціальне діловодство»), діяльнісного (залучення здобувачів вищої освіти до активної освітньої діяльності для формування вмінь і навичок роботи у сфері документної комунікації), аксіологічного (для формування ціннісно-світоглядних орієнтирів майбутніх фахівців Державної кримінально-виконавчої служби).
Наукова новизна. У статті обґрунтовано роль документної комунікації у налагодженні професійної взаємодії майбутніх фахівців Державної кримінально-виконавчої служби, визначено ефективні методи і прийоми для формування необхідних умінь і навичок засобами навчальної дисципліни «Загальне та спеціальне діловодство».
Висновки. Доведено, що опанування майбутніми спеціалістами Державної кримінально-виконавчої служби теоретичних засад і практичних навичок у сфері документної комунікації безпосередньо впливатиме на формування в них професійної компетентності, що визначатиме в перспективі їхню професійну спроможність та сприятиме їхній професійній самореалізації і самовдосконаленню впродовж життя. Обґрунтовано, що для ефективного формування необхідних умінь і навичок доцільно під час аудиторних занять пропонувати здобувачам вищої освіти завдання, що передбачають звернення до законодавчої бази й наукової літератури, підбір відповідних доказів для аргументації власної позиції, а також потребують сформованості вмінь відстоювати власну позицію, робити певні висновки й узагальнення.