ЗАКОНОДАВЧЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я

Автор(и)

  • Микола Дейкун Кандидат медичних наук, професор, професор кафедри біології, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка https://orcid.org/0009-0008-1359-537X

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242533

Ключові слова:

громадське здоров’я, Всесвітня організація охорони здоров’я, оперативні функції громадського здоров’я, законодавча база, неінфекційні захворювання ( НІЗ ), демографічна ситуація, здоров’я населення, міграційні процеси

Анотація

У статті розглянута наявна (чинна) законодавча база і, в певній мірі, систематизовано взаємозв’язок існуючої законодавчої бази в сфері громадського здоров’я з реаліями демографічної ситуації, станом здоров’я населення та фактичними міграційними процесами. Запропоновано подальший напрямок розвитку законотворчого процесу в сфері охорони громадського здоров’я та його удосконалення, з метою підвищення ефективності функціонування, системи громадського здоров’я.

Метою статті є аналіз існуючої законодавчої бази в сфері громадського здоров’я та запропонувати шляхи її подальшого удосконалення з метою підвищення ефективності функціонування системи громадського здоров’я в наявних соціально економічних умовах і на перспективу.

Методологія. Методологія нашого дослідження базується на системному та особистісно-орієнтованому підходах, які враховують законодавчі джерела інформації та аналізують сучасний досвід реалізації права на охорону здоров’я. Використано багаторівневий системний аналіз інформаційних наукових джерел, що базується на загально-, частково-науковому та конкретно-науковому філософському рівнях пізнання.

Наукова новизна запропонованого дослідження полягатиме в розгляді динамічних змін та викликів сучасності в галузі забезпечення організації та функціонування системи громадського здоров’я. Це дозволяє дослідити, як законодавче забезпечення організації та функціонування системи громадського здоров’я може покращити якість та ефективність розвитку законотворчого процесу в сфері охорони громадського здоров’я та його удосконалення, з метою підвищення ефективності функціонування, системи громадського здоров’я. Такий підхід може врахувати сучасні вимоги до підготовки фахівців та сприяти підвищенню їхньої конкурентоспроможності на ринку праці.

Висновки. Створення системи громадського здоров’я в Україні розпочалося. Значним досягненням держави є те що, на законодавчому рівні, започатковано цей процес. Вважаємо, що доцільно наступними кроками врегулювати цілі, завдання та структуру Системи громадського здоров’я шляхом поліпшення політичного, соціального й економічного становища в державі та шляхом міжсекторальних стратегій; визначити конкретні індикатори, що характеризують демографічну ситуацію та стан здоров’я населення як цільові показники ефективності функціонування системи громадського здоров’я; регулювати, на законодавчому рівні, взаємозв’язок стану сфер впливу, відповідних Законів України, з наслідками реагування індикаторів, що характеризують стан громадського здоров’я те демографічної ситуації; визначити функції та повноваження головної експертної установи (Центр громадського здоров’я) у сфері громадського здоров’я як структурного підрозділу Кабінету Міністрів України безпосередньо, а не в структурі Міністерства охорони здоров’я; опрацювати ЗУ «Про здоров’я нації»; опрацювати ЗУ «Про медичну допомогу та медичну діяльність»; опрацювати ЗУ «Про медичне страхування»; вважати таким, що втратив чинність ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

Downloads

Опубліковано

07.11.2024

Номер

Розділ

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ЗДОРОВ'Я ТА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ У ПЕДАГОГІЧНІЙ ОСВІТІ