РОЗВИТОК ПСИХОТЕХНІКИ ЯК ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ГАЛУЗІ: ІСТОРИЧНИЙ ДОСВІД ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇН
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242802Ключові слова:
психотехніка, педагогіка, психологія, професійна орієнтація, професійний відбірАнотація
Мета статті – проаналізувати досвід розвитку психотехніки в європейських країнах у першій третині ХХ ст. з метою його актуалізації для сучасної української освіти.
Методологія дослідження. Стаття написана на основі аналізу праць зарубіжних учених, присвячених проблемам розвитку психотехніки, а саме: організація та зміст професійної орієнтації, професійного відбору та професійного навчання. У статті також аналізуються праці сучасних науковців, дотичні до розвитку психотехніки у зарубіжних країнах. У процесі дослідження були використані такі загальнонаукові методи, як аналіз, синтез, порівняння, узагальнення. Нами були використані й методи історико-педагогічного дослідження: історико-компаративістський, хронологічний, історико-структурний, конструктивно-генетичний.
Наукова новизна. У дослідженні вперше проаналізовано й узагальнено історико-педагогічний досвід розвитку психотехніки як психолого-педагогічної галузі у зарубіжних країнах у першій третині ХХ ст.
Висновки. Отже, у першій третині ХХ ст. у європейських країнах розвивалася психотехніка – галузь, яка поєднувала ідеї психології та педагогіки про організацію та зміст професійного навчання, професійних консультацій, професійної орієнтації, професійного відбору з метою ефективного розвитку суспільного виробництва та найбільшої реалізації особистості у процесі трудової діяльності.
Подальші дослідження можуть бути пов’язані з поглибленням вивчення зарубіжної психотехніки та з розвитком психотехніки в Україні.