ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПОЧУТТЯ САМОТНОСТІ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ

Автор(и)

  • О. А. Кривопишина Доктор психологічних наук, професор, професор кафедри практичної психології та педагогіки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (Львів, Україна) https://orcid.org/0000-0002-7768-1356

Ключові слова:

самотність, усамітнення, творча особистість, ціннісна сфера, літературно-творча діяльність, креативність, саморозвиток, оптимізм, песимізм

Анотація

У статті відповідно до мети дослідження подано результати емпіричного аналізу психологічних особливостей розвитку почуття самотності творчої особистості.

Методологічну основу дослідження формують положення системного та міждисциплінарного підходу щодо розуміння творчості як діяльності, в результаті якої виникає щось нове, чого досі ще не існувало; про ціннісне зрівнювання творчого результату й творчого процесу та необхідності вивчення проблеми розвитку творчої особистості у її взаємодії зі світом.

Наукова новизна полягає у тому, що уточнено та поглиблено сутність та зміст поняття самотність; емпірично виявлено наявність взаємозв’язку між рівнем розвитку переживання самотності та індивідуальними властивостями творчої особистості, креативністю, особливостями розвитку ціннісної сфери.

З’ясовано, що творчі особистості, які схильні песимістично оцінювати майбутнє та майже не вірять у можливість досягнення поставлених цілей, мають високий рівень розвитку актуального переживання самотності, розвинена здатність позитивного очікування від власного майбутнього корелює з низьким рівнем переживання самотності. Встановлено, що творчі особистості, що прагнуть реалізації у сферах професійного, сімейного, суспільного життя та освіти, не приймають самотність та намагаються уникати ситуацій усамітнення, високо цінують міжособистісні зв’язки, розвиток власної індивідуальності; негативні очікування щодо майбутнього та недостатньо виражена цінність саморозвитку сприяють виникненню почуття самотності та відчуженості; вплив на формування почуття позитивної самотності чинять фактори збереження індивідуальності та активних соціальних контактів.

Висновки: емпірично доведено наявність впливу особливостей розвитку ціннісної сфери, оптимізму та песимізму на переживання та ставлення до самотності творчих особистостей.

Downloads

Опубліковано

22.01.2024