ВИВЧЕННЯ КОРЕЛЯЦІЇ ТЕРМІНІВ «РУСЬ» ТА «УКРАЇНА» В КАНАДСЬКОМУ УКРАЇНОЗНАВСТВІ

Автор(и)

  • Славомір Олеяр

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242712

Ключові слова:

Русь, Україна, русин, історія Східної Європи, українознавство

Анотація

Мета дослідження – окреслити історію та сучасний стан використання термінів «Русь» і «русини» та їх співвідношення з термінами «Україна» і «українці».

Методологія. Основним методом дослідження став історико-культурологічний, який полягає у детальному вивченні та співставлені даних з релевантних історичних джерел. Крім історичного матеріалу біли використано дані філології та біології (генетики).

Наукова новизна. У статті детально простежується історія термінів «Русь», «русини» та їх поступова заміна термінами «Україна», «українці» зі збереженням терміну «русини» в окремих регіонах Східної Європи. Представлена інформація може бути використана при викладанні історії України, історії української культури, українознавства та суміжних предметів у школах і вищих навчальних закладах.

Висновки. Етнонім «русини» та назва держави «Русь» були втрачені на більшій території сучасної України і збереглися в ужитку лише в Карпатському регіоні (і в тих районах, де відбувалася еміграція з цього регіону). Водночас правителі Московії привласнили собі назву Русь у формі «Росія», що мало підкреслити їхні претензії на спадщину Київської Русі. Це призвело до значної плутанини в західній історичній думці. Тому перспективи подальших досліджень мають передбачати не лише з’ясування та уточнення конкретних наукових фактів, а й подальшу популяризаційно-роз’яснювальну роботу щодо походження націй, держав та етнонімів, що має сформувати цілісну картину історичної наступності як в Україні, так і за кордоном.

Downloads

Опубліковано

16.09.2024

Номер

Розділ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ВИКЛАДАННЯ КУЛЬТУРОЛОГІЧНИХ І ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧИХ ДИСЦИПЛІН