ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ ПРОЄКТІВ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ В НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ «ЧЕРНІГІВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ»: ВИКЛИКИ І ПЕРСПЕКТИВИ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242808Ключові слова:
міжнародні проєкти, НУЧК, напрям Жан Моне, програма Еразмус, війна, виклики, перешкодиАнотація
Мета статті – виявити й систематизувати виклики, що постають на шляху успішної імплементації проєктів програм Європейського Союзу у Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка (НУЧК), та окреслити перспективні шляхи і напрямки їх подолання.
Методологія. Стаття базується на результатах авторського емпіричного дослідження (інтерв’ю з керівниками та менеджерами реалізованих та діючих проєктів у поєднанні з методом автоетнографії).
Наукова новизна. Виявлено та систематизовано основні виклики і перешкоди, що постають на шляху успішної імплементації проєктів, що реалізуються за підтримки Європейського Союзу в НУЧК, окреслено основні стратегічні напрямки як для невідкладного реагування так і для оптимізації проєктної діяльності у вузі у довгостроковій перспективі.
Висновки. У результат дослідження викликів для міжнародної проєктної діяльності на трьох рівнях (державному, регіональному та університетському) було виявлено, що основний блок перешкод для імплементації проєктів програм ЄС зосереджений на рівні університету. У той час, як на загальнодержавному рівні відбувається постійне удосконалення умов для реалізації проєктів в Україні, міжнародну діяльність курують відповідні офіси (наприклад, Еразмус+ офіс України), на рівні університету все ще зберігається необхідність оптимізації відповідних умов. Найбільшими викликами є: відсутність проєктного відділу, недостатня участь і підтримка з боку міжнародного та фінансового відділів, брак персоналу, який має достатній рівень володіння іноземними мовами (зокрема, англійською) для роботи з проєктними командами, відсутність бази даних по проєктам НУЧК, комплекс технічних й організаційні труднощів, спричинених війною.
Найбільш перспективними векторами формування відповідних політик університету для подолання окреслених викликів можуть стати: створення проєктного відділу (або акумуляція його функцій у складі нині діючого «Відділу міжнародних зв’язків та соціального партнерства»), який надавав би комплексну інформацію про грантові можливості (програми, актуальні конкурси, алгоритм підготовки проєктних заявок, особливості імплементації проєктів ЄС тощо); фахова підготовка (підвищення кваліфікації) працівників відповідних відділів, які спеціалізуються на міжнародній проєктній діяльності; створення постійно діючої координаційної ради (або іншого аналогічного органу), який моніторить проєктну діяльність та надає послідовну своєчасну допомогу командам виконавців; акумулювання відомостей про проєкти НУЧК в єдину базу даних; оновлення на сайті університету сторінок, дотичних до міжнародної проєктної діяльності задля зміцнення позитивного іміджу установи на міжнародній арені.