ВИКОРИСТАННЯ НАУКОВОЇ ФАНТАСТИКИ ЯК ІНСТРУМЕНТУ ФУТУРОЛОГІЇ ПІД ЧАС ВИКЛАДАННЯ КУРСУ «ПЕРСПЕКТИВИ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ»
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242809Ключові слова:
футурологія, наукове прогнозування, наукова фантастика, європейська цивілізаціяАнотація
Мета статті – визначити роль наукової фантастики, як інструменту футурології, в розвитку науково-технічних уявлень європейської цивілізації, та з’ясувати вплив цих уявлень на інші соціокультурні утворення.
Методологія. Під час роботи над темою була використана низка наукових методів, насамперед, історичний та компаративний. Проведена класифікація матеріалу дала змогу визначити загальні закономірності та причинно-наслідкові зв’язки. При дослідженні художніх творів використовувалися можливості контент-аналізу.
Наукова новизна. На прикладі найвідоміших творів письменників-фантастів робиться спроба визначити вплив наукової фантастики на науковий та технологічний розвиток, а також простежуються спроби авторитарних режимів використати наукову фантастику з пропагандистськими цілями.
Висновки. Становлення сучасної Європейської цивілізації відбулося завдяки розвитку науки та техніки. Важливим аспектом сталого розвитку є можливість планування та прогнозування. Сучасна наука дозволяє здійснювати прогнозування у багатьох сферах, ключову роль в цьому процесі відіграє футурологія. Серед методів прогнозування особливе значення займає експертна оцінка. Зазвичай наукові прогнози робляться експертами в науці, але, виявляється, що великий потенціал передбачення має наукова фантастика, адже чимало письменників самі були науковцями. Виявилось, що без мрії розвиток неможливий. Твори європейських, а згодом й американських наукових фантастів стали своєрідним драйвером наукового, технологічного, а подекуди й соціального розвитку. Значення наукової фантастики добре усвідомлюють й у авторитарних режимах, намагаючись поставити її як на службу науці, так і на службу пропаганді.