ПОСТАТЬ ІВАНА МАКСИМОВИЧА В ОСВІТНЬОМУ ПРОСТОРІ ЧЕРНІГІВСЬКОГО КОЛЕГІУМУ: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ І НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНТЕКСТИ

Автор(и)

  • Ірина Соломах Кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри права, філософії та політології, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка https://orcid.org/0009-0007-4827-8027

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242813

Ключові слова:

Іван Максимович, Чернігівський колегіум, освітній простір

Анотація

Мета статті – визначити основні риси культурно-просвітницької та суспільно-політичної діяльності Івана Максимовича та окреслити його вклад у формування освітнього простору Чернігівського колегіуму на початку XVIII ст.

Методологія. Методологічною основою дослідження є історичні методи порівняння та узагальнення. Використання системного підходу забезпечило розгляд особистості церковно-політичного діяча у взаємозвʼязку з суспільними подіями кінця XVII – початку XVIII ст. Додатково, біографічний та культурно-історичний методи аналізу сприяли повному та комплексному відтворенню головних віх діяльності І. Максимовича в контексті створення освітнього простору Чернігівського колегіуму.

Наукова новизна роботи полягає у спробі комплексного дослідження внеску Івана Максимовича у становлення та розвиток освітнього середовища, яке сформувалося навколо духовного навчального закладу нового типу – Чернігівського колегіуму; окреслено ключові аспекти діяльності духовного діяча та його вплив на розбудову провідного навчального закладу Чернігово-Сіверщини XVIII ст.

Висновки. Іван Максимович, беззаперечно, був однією з ключових персон свого часу. Його суспільно-політична, освітня, літературна діяльність й досі лишає простір для досліджень науковців різних галузей. Зокрема, не оминає увага дослідників і його діяльність в царині становлення освітнього простору Чернігівського колегіуму. Сприятливі обставини та державна підтримка гетьмана дозволили чернігівському архієпископу Івану Максимовичу реорганізувати школи Лазаря Барановича та створити якісно новий тип навчального закладу в регіоні – Чернігівський колегіум. Окрім побудови нових приміщень, він забезпечив розширення класів для набуття закладом статусу колегіуму, займався пошуком кваліфікованих викладацьких кадрів для навчального закладу. Окрім того, Іван Максимович, після смерті Лазаря Барановича, став на чолі чернігівського літературно-мистецького осередку культурних діячів, керуючи широкою науковою та літературною діяльністю на території колегіуму. За його протекції була надрукована значна кількість оригінальних та перекладних видань духовно-морального змісту. Вся діяльність Івана Максимовича була спрямована на розбудову нового освітнього середовища навколо Чернігівського колегіуму – провідного центру науки та культури Чернігово-Сіверщини у XVIII ст.

Downloads

Опубліковано

09.01.2025

Номер

Розділ

РОЗВИТОК ОСВІТИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНОГО ПОСТУПУ УКРАЇНИ