ВПЛИВ СІМ’Ї НА СОЦІАЛІЗАЦІЮ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
Ключові слова:
сім’я, соціалізація, діти з особливими освітніми потребамиАнотація
Мета роботи полягає в теоретико-методичному обґрунтуванні важливої ролі сучасної сім’ї в соціалізації дитини з особливими освітніми потребами.
Методологія. Важливим показником розвитку суспільства є гуманне, турботливе і милосердне ставлення до дітей з особливостями в розвитку, які мають право на повноцінне життя. Акцентується увага на значимості цього питання для суспільства, на теоретико-практичних основах сімейної соціалізації, розкриваються чинники, під впливом яких відбувається соціалізація дитини в сім’ї.
Наукова новизна одержаних результатів дослідження визначається постановкою й комплексним розробленням актуальної теми, яка досі всебічно й об’єктивно не висвітлена в педагогічній та психологічній науці. Кількість дітей з порушеннями в розвитку неухильно зростає. Вони потребують своєчасної діагностики та корекційної освіти. Мікросередовище сім’ї та сімейне виховання впливають на дитину, на формування її особистості, на її соціалізацію та адаптацію в суспільстві. Від рівня загальної та психолого-педагогічної культури батьків, їх життєвої позиції, їхнього ставлення до дитини, від ступеня участі батьків у корекційному процесі значно залежать успіхи діагностичної, освітньої, корекційно-розвиваючої та лікувально-оздоровчої роботи. Саме тому в статті питання впливу сім’ї дитини з порушеннями в розвитку на її соціалізацію є одним з найактуальніших.
Висновки. Залучення батьків дітей з особливими освітніми потребами до корекційно-виховної роботи сприятиме освіті та розвиткові дітей, попередить дискримінацію за ознаками, пов’язаними з тією чи іншою індивідуальною характеристикою дитини чи її сім’ї, дасть можливість їх соціалізації й адаптації до життя в суспільстві. Успіх цього процесу визначальною мірою залежить від розуміння кінцевої мети, спільних зусиль батьків, педагогічних працівників, науковців, усіх небайдужих громадян.
Посилання
Kolupaieva A., Sofii N., Danylenko L. (2011) Inkliuzyvne navchannia: partnerski stosunky z rodynamy [Inclusive learning: partnerships with families]. Dyrektor shkoly [Director Shkoly]. 2011. № 10 (634). S. 20–25.
Kontseptsiia simeinoho vykhovannia v systemi osvity Ukrainy (2019) [The concept of family education in the system of education in Ukraine] «Shchaslyva rodyna». Retrieved from: https://www.ippo.if.ua›vrobota›media ›files.
Lavrinenko L. I. (2017) Shkola dlia kozhnoho (okremi aspekty inkliuzyvnoi osvity) [School for everyone (individual aspects of inclusive education)]: Navch.-metod. posib. Chernihiv: Chernihivskyi natsionalnyi tekhnolohichnyi universytet (ChNTU), 2017. 168 s.
Porady batkam, shcho vykhovuiut u simi dytynu z osoblyvymy potrebamy [Tips for parents raising a child with special needs]. Retrieved from: ippo.if.ua/uprav/files/poradu_batkam. doc.
Putivnyk dlia batkiv ditei z osoblyvymy osvitnimy potrebamy [A guide for parents of children with special educational needs] : Navchalno-metodychnyi posibnyk u 9 knyhakh / Za red. A. A. Kolupaievoi. Kyiv: TOV VPTs «Litopys – KhKh», 2010. 363 c. (seriia «Inkliuzyvna osvita»).