КОНЦЕПТУАЛІЗАЦІЯ ПРОФЕСІЙНОГО МИСЛЕННЯ ЯК УМОВА САМОУПРАВЛІННЯ САМОКРИТИЧНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ МУЗИКАНТА
Ключові слова:
професійне мислення, професійна розумність, дослідження, самокритична діяльність, самоуправлінняАнотація
У статті розкривається проблема концептуалізації професійного мислення особистості і її значення для розвитку самокритичної діяльності музиканта. Розроблено систему концептуальних положень, орієнтованих на процес дослідження та формування професійного мислення у майбутніх музикантів.
Мета статті: схарактеризувати самокритичну діяльність в контексті формування критичного і творчого мислення музиканта та окреслити програму формування його професійного мислення.
Методологічну основу дослідження становлять дослідно-феноменологічний, особистісно-діяльнісний, екзистенціально-аналітичний підходи.
Наукова новизна статті: В результаті виконання програми дослідження і формування професійного мислення музиканта виявлено закономірності розвитку й формування критичного і творчого мислення в майбутніх музикантів.
Феномен професійного мислення музиканта складається в його розгляді як системи узагальнених розумових дій, спрямованих на досягнення професійної розумності особистості на основі самоуправління самокритичною діяльністю студента. Самокритична діяльність студентів характеризується як смислоутворююча і представляється в самостверджуючому і самокорегуючому видах. Дослідження виступає як функціональна основа самокритичної діяльності, у процесі якої розвиваються критичне і творче мислення музиканта. Формування критичного і творчого мислення музиканта зумовлено системою узагальнених розумових дій: представлення, судження, умовивід, вироблення стратегії і тактики відношень, створених у процесі взаємодії з предметами музичного дослідження. Дослідно-феноменологічний підхід до формування і розвитку музичного мислення особистості дозволяє розглядати узагальнені розумові дії музиканта як ціннісні універсалії-феномени, що розкриваються у процесі аналізу й узагальнення досвіду дослідження даного мислення. Система узагальнених розумових дій визначає сутність і зміст професійного мислення музиканта, що дає йому кількісну та якісну характеристику.
Програма формування професійного мислення музиканта реалізується за допомогою особистісно-діяльнісного підходу, згідно з яким музикант здійснює самоуправління своєю самокритичною діяльністю на основі індивідуальної автономії і діалогічної взаємодії у ході дорадчого дослідження об'єктів, суб'єктів, фактів, явищ, обставин розвитку музичного мистецтва.
Самоуправління дослідницькою самокритичною діяльністю майбутнього музиканта здійснюється на основі екзістенціально-аналітичного підходу до цієї діяльності, коли у ході формування професійного мислення студентів актуалізується смисл застосованих ними розумових дій, а також смисл музично-теоретичного дослідження явищ і процесів розвитку музичного мистецтва.
Висновки: Формування і розвиток професійного мислення музиканта залежить від рівня оволодіння ціннісно-методологічною стратегією і тактикою створення відношень цілісного музично-теоретичного дослідження. Чим більше узгодженими і доречними були мета і засоби розроблених стратегії і тактики відношень, тим вищим був рівень сформованості професійного мислення майбутнього музиканта.
Посилання
Bobrovskiy, V. P. (2010). Tematizm kak faktor muzykalnogo myshleniya: Ocherki [Thematicism as a Factor of Musical Thinking: Essays]. Vyp. 1. Moscow, Russia : Knizhnyy dom «LIBROKOM».
Kulbizhekov, V. N. (2013). Ratsionalnyye osnovaniya muzykalnogo tvorchestva: Mekhanizmy myslennogo eksperimenta v klassicheskoy zapadnoyevropeyskoy muzyke Novogo vremeni [Rational Foundations of Musical Creativity: Mechanisms of Thought Experiment in Classical Western European Music of the New Time]. Moscow, Russia : Knizhnyy dom «LIBROKOM».
Rozin, V. M. (2015). Iskusstvo i chelovek v istorii. kulture i sovremennosti: Gumanitarnyye issledovaniya [Art and Man in History, Culture and Modernity: Humanitarian Studies]. Moscow, Russia : LENAND.
Rozin, V. M. (2011). Kontseptualizatsiya myshleniya v filosofii i psikhologii [Conceptualization of thinking in philosophy and psychology]. Psikhologiya. Zhurnal Vysshey shkoly ekonomiki – Psychology. Journal of the Higher School of Economics, 8, 2, 3-25.
Ed. A. Lengle (2017). Emotsii i ekzistentsiya [Emotions and Existence]. Kharkiv, Ukraine : Izd-vo «Gumanitarnyy Tsentr».