ФОРМУВАННЯ В УЧНІВ ЗПТО ЕКОЛОГІЧНОЇ СВІДОМОСТІ В ПРОЦЕСІ ФАХОВОЇ ПІДГОТОВКИ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242622Ключові слова:
екологічна свідомість, екологізація освіти, заклад професійно - технічної освіти, фахова підготовкаАнотація
Стаття присвячена одній із актуальних проблем сьогодення формування екологічної свідомості, підвищення ефективності формальної екологічної освіти у закладах професійно-технічної освіти, що обумовлена потребою суспільства. Зокрема у статті розкрито сутність поняття «екологічна свідомість», проаналізовано роль екологічної свідомості в процесі фахової підготовки майбутнього кваліфікованого робітника.
Мета статті – розкрити особливості формування екологічної свідомості учнів в закладах професійно-технічної освіти в процесі фахової підготовки.
Методологія дослідження. Для вирішення поставленої мети були використані такі методи дослідження: аналіз і синтез психолого-педагогічних джерел, офіційних та нормативних документів з проблеми дослідження, спостереження за освітнім процесом учнів, інтерпретація та узагальнення результатів.
Наукова новизна полягає в уточненні сутності поняття «екологічна свідомість»; визначенні педагогічних умов формування екологічної свідомості та ціннісного ставлення до природи; обґрунтуванні необхідності екологізації змісту навчальних предметів у закладах професійно-технічної освіти.
Висновки. З’ясовано, що під екологічною свідомістю учнів в умовах професійної підготовки розуміють сукупність екологічних знань, особистісних чинників ставлення до природи як цінності, спрямованість на конструктивне перетворення дійсності з позиції збереження природи, а також мотиваційна готовність до самостійних дій щодо захисту навколишнього природного середовища у професійній сфері. Формування в учнів ЗПТО екологічної свідомості в процесі фахової підготовки забезпечується цілісним комплексом педагогічних умов: посилення уваги до усвідомлення учнями професійної значущості екологічної грамотності; показ реальних можливостей вирішення екологічних проблем; досягнення розуміння учнями сутності екологічних проблем на основі систематичності, усвідомленості та повноти освоєння знань; спрямованість педагогічного процесу на набуття учнями досвіду природоохоронної діяльності.