НАВЧАЛЬНИЙ СПЕЦКУРС «ЕСТЕТИКА ІСТОРІЇ» ДЛЯ АСПІРАНТІВ-ФІЛОСОФІВ

Автор(и)

  • Андрій Царенок Доктор філософських наук, доцент кафедри філософії та культурології, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0002-9461-7305
  • Микола Богун Кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії та культурології, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0002-8721-6298

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242714

Ключові слова:

навчальний спецкурс, аспіранти, філософія, філософія історії, естетика історії

Анотація

У статті наводиться низка методичних рекомендацій для успішного викладання спецкурсу «Естетика історії», нещодавно вперше введеного до навчальної програми з підготовки слухачів аспірантури спеціальності 033 – Філософія Інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка.

Метою праці є визначення основ спецкурсу «Естетика історії», який пропонується здобувачам наукового ступеня кандидата філософських наук (Ph. D. у галузі філософії).

Методологією дослідження постає поєднання методів поміркованого раціоналізму, узагальнення та систематизації навчального матеріалу, психології освітнього процесу.

Наукова новизна полягає в розробці навчально-методичного підґрунтя для викладання аспірантам-філософам естетики історії.

Висновки. На передбачених навчальним навантаженням лекційних заняттях пропонується послідовно розкрити три фундаментальні теми – 1) «Естетика історії: попередні поняття», 2) «Філософсько-естетичне осмислення історичного наративу» та 3) «Філософсько-естетичне осмислення історичного процесу». Перша з них постає пропедевтичною, призначеною для загального ознайомлення аспірантів із естетикою історії, її істотними рисами, призначенням, місцем у системі філософських знань, а також із історією розвитку естетико-естетичного дискурсу давнини та сьогодення. Друга тема присвячена реалізації естетичного підходу у процесі дослідження історичних студій та побудованих на їх основі історичному наративі – науковому, науково-популярному та художньому. В межах вивчення третьої теми аспіранти матимуть можливість ознайомитися зі специфікою філософсько-естетичного погляду на історію людства, який передбачає дослідження чуттєво-емоційної реакції особистості та суспільства на ті чи інші процеси та події, значення людських переживань та імагінативної активності в розвитку суспільства тощо. Важливою ознакою спецкурсу «Естетика історії» повинен вступити його особливо розвинений теоретичний вимір, що допоможе аспірантам розвинути здібність до побудови струнких теоретичних систем.

 

Downloads

Опубліковано

16.09.2024

Номер

Розділ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ВИКЛАДАННЯ КУЛЬТУРОЛОГІЧНИХ І ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧИХ ДИСЦИПЛІН