ЕФЕКТИВНІСТЬ ІНДИВІДУАЛЬНО-ОРІЄНТОВАНИХ ВПРАВ З ВРАХУВАННЯМ СТУПЕНЮ АДАПТОВАНОСТІ СТУДЕНТІВ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242505Ключові слова:
фізичне виховання, індивідуально - орієнтовані вправи, студенти, адаптованістьАнотація
Актуальність. Адекватна фізична активність виступає головним адаптогенним фактором у системі забезпечення здорового способу життя сучасної людини, що визначає її провідне значення для психофізичного розвитку особи. Покращення фізичної підготовленості різних верств населення України сприяє профілактиці надмірної або не достатньої маси тіла , зменшує ризик виникнення серцево-судинної патології, діабету, остеопорозу, імунодефіцитних станів, онкологічних захворювань, уражень дихальної системи та опорно-рухового апарату, депресії та інших психопатичних розладів. А відтак розробка орієнтованих заходів фізичної культури з урахуванням індивідуальних параметрів фізичного розвитку та психофізіологічних можливостей людини в теперішній час набула не тільки медичного, а й соціально-економічного значення.
Мета роботи: проведення порівняльного аналізу рухових якостей студентів в динаміці застосування індивідуально-орієнтованих вправ з врахуванням ступеню їх адаптованості до фізичних навантажень.
Методологія дослідження базується на загальних принципах спортивного тренування, базових сучасних положеннях педагогічної науки, і відображає взаємозв’язок індивідуалізованих підходів до фізичних навантажень на заняттях з фізичного виховання та показників психофізіологічного стану у студентів ЗВО.
Новизна дослідження. Досліджено вплив індивідуально-орієнтованих вправ, що враховують адаптованість студентів до фізичних навантажень на заняттях з фізичного виховання.
Висновки. Дієві заходи з використанням оздоровчих технологій у закладах вищої освіти мають базуватися на реалізації диференційованого та індивідуалізованого підходів до організації занять з фізичного виховання, оптимізації режимів рухової активності, а також на вдосконаленні педагогічного контролю з врахуванням адаптаційних можливостей студентської молоді. Досліджена динаміка показників рухових якостей у студентів в двох групах – контрольній і в експериментальній із застосуванням індивідуально-орієнтованих вправ на підставі бального оцінювання. Підтверджено ефективність застосування індивідуалізованих вправ на заняттях з фізичного виховання.
Порівняльний аналіз ефективності застосування індивідуальних і традиційних заходів фізичного виховання у студентів з аналогічним вихідним ступенем адаптованості до фізичних навантажень дає підстави засвідчити виразну позитивну динаміку в експериментальній групі (р<0,01), а у контрольній групі не виявлено суттєвих змін за обраними критеріями (р>0,05).