НАВЧАННЯ ГРИ У ВОЛЕЙБОЛ УЧНІВ СТАРШИХ КЛАСІВ ЗЗСО: СПЕЦІАЛЬНА РУХОВА Й ТЕХНІКО-ТАКТИЧНА ПІДГОТОВКА
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242514Ключові слова:
рухові навички, рухові дії, волейбол, варіативний модуль, здобувачі освіти, старшокласникиАнотація
Мета статті – схарактеризувати рухові навички й дії старшокласників у контексті спеціальної рухової й техніко-тактичної підготовки на заняттях із волейболу в старших класах закладів загальної середньої освіти.
Методологія. Під час дослідження застосовано низку емпіричних і теоретичних методів, зокрема: аналізу й синтезу для опрацювання змісту варіативного модуля «Волейбол» у шкільній програмі з фізичної культури для учнів 10-11 класів і наукових праць із проблеми дослідження; порівняльно-зіставний для визначення особливостей спеціальної рухової й техніко-тактичної підготовки здобувачів повної загальної середньої освіти в процесі навчання гри у волейбол у 10 і 11 класах; узагальнення й систематизації для формулювання висновків.
У процесі наукового пошуку взято до уваги положення кількох методологічних підходів, які були відібрані й застосовані на основі принципів доцільності й відповідності меті дослідження, зокрема: компетентнісного як засадничого для реформування системи освіти на сучасному етапі для врахування вимог шкільної програми щодо формування в старшокласників ключових і предметних компетентностей під час навчання гри у волейбол; діяльнісний, який передбачає, що навчання гри у волейбол відбувається шляхом залучення учнів до активної навчально-пізнавальної діяльності; особистісно орієнтованого, адже формування рухових навичок в учнів старших класів під час гри у волейбол передбачає врахування індивідуальних анатомо-фізіологічних і психологічних особливостей їхнього розвитку.
Наукова новизна. У статті схарактеризовано рухові навички й дії старшокласників у контексті спеціальної рухової й техніко-тактичної підготовки на заняттях із волейболу в старших класах закладів загальної середньої освіти.
Висновки. Аналіз наукових досліджень дав змогу констатувати, що базові елементи техніки гри у волейбол складаються з окремих рухових навичок, які відіграють важливу роль у плануванні й організації процесу навчання гри у волейбол, а також впливають на ефективність опанування учнями старших класів цього ігрового виду спортивної діяльності.
У результаті аналізу варіативного модуля «Волейбол» зі шкільної програми з фізичної культури схарактеризовано рухові навички й дії, що мають бути сформовані в процесі навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках фізичної культури в результаті опанування змістового обсягу досліджуваного модуля, визначено нормативи, що дають змогу учителю діагностувати рівень сформованості рухових навичок і дій у здобувачів повної загальної середньої освіти.