ОСНОВНІ АСПЕКТИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ЗВО
DOI:
https://doi.org/10.58407/visnik.242523Ключові слова:
експериментальна діяльність, заклади вищої освіти, освітній процесАнотація
У статті розглянуто ключові аспекти забезпечення ефективної експериментальної діяльності в закладах вищої освіти (ЗВО). Закцентовано увагу на важливості проведення експериментів як необхідної складової освітнього процесу та висвітлюють важливість врахування основних аспектів у плануванні, організації та реалізації експериментальних заходів. Розглянуто роль викладача та здобувача освіти в експериментальному процесі, визначено необхідність високого рівня підготовки педагогічних кадрів, а також сконцентровано увагу на створенні відповідних матеріально-технічних умов для проведення експериментів. Висвітлено методичні аспекти організації експериментальних занять, враховуючи сучасні педагогічні тенденції та інноваційні підходи, що сприяють розумінню та впровадженню оптимальних стратегій забезпечення експериментальної діяльності з метою підвищення якості освіти.
Метою статті є аналіз наукових підходів до визначення та вивчення особливостей експериментальної діяльності у закладах вищої освіти та визначення шляхів втілення відповідних видів діяльності в освітній процес вищої школи.
Методологія. Методологія нашого дослідження базується на системному та особистісно-орієнтованому підходах, які враховують психолого-педагогічні джерела інформації та аналізують сучасний педагогічний досвід впровадження експериментальної діяльності у освітній процес закладів вищої освіти під час підготовки майбутніх фахівців. Ми використовували багаторівневий системний аналіз інформаційних наукових джерел, що базується на загально-, частково-науковому та конкретно-науковому філософському рівнях пізнання.
Наукова новизна запропонованого дослідження полягатиме в розгляді інтеграції віртуальної реальності та інтерактивних симуляцій у процесі експериментальної діяльності студентів у закладах вищої освіти. Це дозволяє дослідити, як застосування новітніх технологій може покращити якість та ефективність навчання, забезпечуючи студентам більш іммерсивний та взаємодійний досвід у сфері експериментальних досліджень. Такий підхід може врахувати сучасні вимоги до підготовки фахівців та сприяти підвищенню їхньої конкурентоспроможності на ринку праці.
Висновки. Стан наукової діяльності у багатьох закладах вищої освіти потребує удосконалення через недостатню фінансову підтримку та обмежені можливості для проведення високорівневих досліджень. Необхідно активізувати взаємодію між закладами вищої освіти та промисловим сектором, сприяючи обміну знаннями та технологіями, що сприятиме зростанню наукових можливостей університетів. Розвиток міжнародної співпраці та участь у глобальних наукових проектах може стати ключовим чинником для підвищення рейтингу та наукового впливу закладів вищої освіти. Потрібно створити стимули для викладачів та студентів з метою активного залучення до науково-дослідницької роботи, в тому числі шляхом встановлення конкурсів, грантів та премій за досягнення в науці. Важливим кроком є впровадження інноваційних методів навчання, включаючи використання новітніх технологій та інтерактивних підходів, що сприятиме розвитку креативності та підвищить якість наукової діяльності в університетах.