ПРІОРИТЕТНІ ПИТАННЯ ВИВЧЕННЯ МІГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ 1991–2024 РОКІВ

Автор(и)

  • Олег Воронко Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри мистецьких дисциплін, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0001-7055-4840
  • Людмила Ладонько Доктор економічних наук, професор, професор кафедри мистецьких дисциплін, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0002-4105-051X

DOI:

https://doi.org/10.58407/visnik.242817

Ключові слова:

міграційні процеси, еміграція, Україна, Європа, переписи населення, поточна статистика, депопуляція

Анотація

Метою роботи є комплексне вивчення чинників виникнення, сутності, особливостей міграційних процесів в Україні 1991–2024 років, визначення  оптимальної джерельної бази для реалізації поставлених завдань дослідження та з’ясування можливих наслідків масових переміщень українських громадян до країн Європи.

Методологічну основу статті, враховуючи її міждисциплінарну тематичну спрямо­ваність, складають різні методи наукового дослідження. Передусім це загальнонаукові методи аналізу і синтезу, абстрагування та узагальнення. Серед суто історичних методів слід вказати на методи порівняння і періодизації. Окремими елементами методики дослідження сутності та наслідків масових міграцій є методи статистичного зведення, абсолютного та відносного оцінювання.

До новизни наукової розвідки слід віднести спробу вперше у вітчизняній історичній науці здійснити комплексний аналіз чинників, сутності та наслідків масових еміграційних процесів, що відбувалися в Україні протягом останнього десятиріччя, а отже стали наслідком пріоритетного впливу не тільки вже «традиційних» соціально-економічних чинників, але й передусім соціально-політичних потрясінь, викликаних війною.

Вдосконалення набуде історична періодизація міграційних процесів за рахунок визначення підперіодів міграцій та виявлення локальних міграційних процесів, аналіз яких розширить уявлення щодо усталених історичних поглядів на ґенезу міграційних рухів в Україні та їх вплив на європейські країни.

Висновки. Протягом всього досліджуваного періоду в Україні відбувалися значні міграційні рухи. При цьому поступово міграційне сальдо ставало все більш від’ємним. Незважаючи на природу всіх цих міграцій, усі вони, мали значний вплив на соціально-демографічні та етнонаціональні процеси як в Україні, так і в Європі.

Здійснення об’єктивного предметного аналізу проблеми потребує залучення методичних прийомів, властивих різним суспільствознавчим наукам: історії, соціології, демографії, етнології, статистики тощо. Всебічність предметного аналізу зумовлює необхідність вивчення архівних і опублікованих документальних відомостей урядової звітності, законодавчих актів та статистичних даних загальних переписів населення і поточної статистики. Тільки комплексний ретельний аналіз усієї наявної джерельної бази дозволить дійти максимально вичерпних та неупереджених висновків щодо досліджуваної історичної проблеми.

Провідну роль у депопуляції в Україні відігравали і надалі відіграють еміграційні процеси. Головним завданням уряду країни все більш явно стає проблема формування зваженої соціальної політики та конструктивних політичних дій, спрямованих на заохочення громадян нашої держави не виїздити за межі країни за власним бажанням, а не внаслідок примусу та стимулювання повернення українських емігрантів додому відповідно зазначеним принципам демократії і свободи.

Downloads

Опубліковано

09.01.2025