МЕДІАГРАМОТНІСТЬ У СИСТЕМІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Автор(и)

Ключові слова:

медіаосвіта, медіаграмотність, медіакомпетентінсть

Анотація

«Концепція впровадження медіаосвіти в Україні», що була погоджена постановою президії Національної академії педагогічних наук України в травні 2010 року, сприяла становленню ефективної системи медіаосвіти.

Вітчизняні і зарубіжні вчені впроваджують проєкти для підвищення медіа-обізнаності серед населення. За підтримки Академії Української Преси та IREX Україна впроваджено багато тренінгів та семінарів як для журналістів, так і освітян.

Викладачів, особливо педагогічних закладів вищої освіти (ЗВО), навчають для того, щоб внести корективи у педагогічний процес. Виховати та навчити студентів бути медіа-обізнаними, вміти відрізняти факти від суджень, маніпулятивні дії медіа та використовувати у своїй діяльності тільки перевірену інформацію. Оминати інформаційне «сміття», захищатися від потенційно шкідливої інформації з урахуванням прямих і прихованих впливів; здатності до медіатворчості для компетентного і здорового самовираження.

Мета роботи – розкрити поняття «медіаосвіта», «медіаграмотність» та проаналізувати медіаграмотність, як важливий чинник формування медіакомпетентності майбутніх педагогів у системі вищої освіти.

Методологія. Систематизація й теоретичне осмислення наукових публікацій, аналіз наукової та навчальної літератури, інтернет-джерел, розкриття основних дефініцій досліджуваної проблеми, узагальнення та уточнення ідей науковців.

Наукова новизна. Полягає у впровадженні ролі соціальних мереж як найбільш характерного чинника, що впливає на формування оптимальних умов для розвитку та застосування медіаосвіти в закладах вищої освіти.

Висновки. Важливістю впровадження медіаграмотності у ЗВО слугує перспективна та активна верства населення – студенти. Завдяки соціальній взаємодії, постійному життю онлайн, готовністю до саморозвитку та самоосвіти, співпраця зі ЗМІ, створення контенту, пошук і використання інформації, використання мобільних додатків, самореалізація через соціальні мережі потребує медіаграмотності та обізнаності в реаліях сьогодення. Саме тому включення такого курсу як «Медіаграмотність» у систему вищої освіти дозволить сформувати необхідні компетентності, забезпечити практичне застосування здобутих знань, умінь та навичок серед студентів педагогічних закладів вищої освіти.

Біографія автора

О. О. Рекун, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка

Аспірантка кафедри педагогіки, психології і
методики технологічної освіти
Національного університету
«Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченко
(Чернігів, Україна)

Посилання

Bloh vykladacha informatyky [The informatics teacher blog]. Retrieved from: http://viklad.blogspot.com/2012/02/Facebook.html.

Kotseptsiia vprovadzhennia mediaosvity v Ukraini (nova redaktsiia) [Concept of introduction of media education in Ukraine (new version)]. Retrieved from: https://ms.detector.media/mediaprosvita/mediaosvita/kontseptsiya_vprovadzhennya_mediaosviti_v_Ukraini_nova_redaktsiya/.

Ivanov, V. F., Volosheniuk, O. V. & Rizun, V. V. (2012). (Eds.) Mediaosvita ta mediahramotnist [Media education and media literacy]. Kyiv, Ukrainе: Free Press Center [in Ukrainian].

Schorb, Bernd (2005). Medienkompetenz. In.: Huther, Jurgen. Grundbegriffe Medienpadagogik. München: kopaed. Retrieved from: kopaed, s.262 www.tandfonline.com/.

Downloads

Опубліковано

01.03.2024