З ДОСВІДУ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОВЕДЕННЯ ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Автор(и)

Ключові слова:

фізика, заклад вищої освіти, заклад загальної середньої освіти, профорієнтаційна робота, шляхи проведення профорієнтаційної роботи, абітурієнт

Анотація

Основною запорукою розвитку будь-якої держави є якісна освіта. Технологізація та інформатизація світу вимагають відповідної підготовки фахівців та підготовки пересічного громадянина з відповідних дисциплін, зокрема фізики, математики, інформатики, яке повинно відбуватися на всіх рівнях освіти. Зміст статті розкриває спробу авторів дати аналіз проблеми пов’язаної зі зменшенням абітурієнтів, що вступають на спеціальності спрямовані на підготовку фахівців технічних професій та вчителів фізики, математики, інформатики. У ході дослідження було з’ясовано, що це зменшення пов’язано з рядом причин, зокрема демографічні (зниження кількості народжуваності у відповідні роки); когнітивні (складність дисципліни фізика), соціальноекономічні (низька оплата праці вчителів, високі вимоги до праці, велике емоційне та соціальне навантаження вчителів, відкриті можливості для отримання освіти у будь-якій країні світу); особистісні (низький інтерес до технічних та природничо-математичних дисциплін). Ці групи причин взаємопов’язані між собою, можуть мати різний вплив на розвиток країни в цілому. У статті наведений власний досвід системи організації та проведення профорієнтаційної роботи кафедри фізики та методики її навчання Херсонського державного університету заснованого.

Метою статті є виділення шляхів проведення профорієнтаційної роботи закладами вищої освіти та висвітлення власного досвіду у цьому напрямку.

Методологія. Теоретико-методичне дослідження здійснювалося на основі теоретичних методів дослідження, а саме: порівняльний аналіз статистичних даних, науково-методичної літератури, досвіду роботи науково-педагогічних працівників закладу вищої освіти.

Наукова новизна дослідження полягає в узагальнені досвіду організації та проведення профорієнтаційної роботи кафедри фізики та методики її навчання Херсонського державного університету з метою залучення більшої кількості абітурієнтів.

Висновки. Чимало соціальних факторів спричинюють зменшення кількості абітурієнтів, що виявляють бажання вступати на відповідні спеціальності у заклади вищої освіти, що у майбутньому може призвести до зниження економічного розвитку країни. У зв’язку з цим, необхідно спрямувати більше уваги на проведення профорієнтаційної роботи не лише закладам вищої освіти (як загальних заходів цілого закладу освіти), а й фаховим кафедрам (як структурним підрозділам), реалізуючи найрізноманітніші її види з використанням сучасних технологій.

Біографії авторів

Н. О. Єрмакова-Черченко , Херсонський державний університет

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри фізики та методики її навчання Херсонського державного університету (м. Херсон, Україна)

Т. Л. Гончаренко , Херсонський державний університет

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри фізики та методики її навчання Херсонського державного університету (м. Херсон, Україна)

Downloads

Опубліковано

28.05.2024